Kā pareizi nomainīt radiatorus un dvieļu žāvētājus
Nereti apkures sezonas sākumā atklājas patvarīgas, nesaskaņotas darbības sekas – ēkā nav iespējams nostabilizēt siltumu, daļā dzīvokļu ir par karstu, bet citos auksti. Rezultātā neapmierināti ir visi dzīvokļu īpašnieki. Savukārt mūsu darbiniekiem gluži kā detektīviem jāmēģina atrast problēmas punktu, lai nodrošinātu normālu siltumapgādi.
Viens siltumapgādes sistēmas elements dzīvoklī var ietekmēt visus nama iedzīvotājus. Tāpēc, mainot radiatorus, nepieciešami precīzi aprēķini gan to siltumatdevei gan caurplūdei. Nepareizi izvēlēti un nomainīti radiatori var kaitēt visas mājas apkures sistēmai.
Dzīvokļa īpašuma likuma 4. pants nosaka, ka kopīpašumā esošajā daļā ietilpst arī dzīvojamo māju apkalpojošās inženierkomunikāciju sistēmas, iekārtas un citi ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistīti funkcionāli nedalāmie elementi, kas nepieder pie atsevišķā īpašuma (tai skaitā atsevišķā īpašuma robežās esošie sildelementi, ja to funkcionālā darbība ir atkarīga no kopīpašumā esošajām inženierkomunikācijām).
Savukārt likuma 16. pants nosaka, ka dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Likuma 16. panta 2. daļas 2.1 punkts nosaka: vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par atsevišķā īpašuma robežās esošo dzīvojamās mājas kopīpašuma elementu pārbūves un restaurācijas kārtību.
Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cita lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits, vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība.
Arī jautājums par dzīvojamās mājas kopīpašuma elementu pārbūves un restaurācijas kārtības apmaksu ir dzīvokļu īpašnieku kopības pārziņā.
Kas jādara, lai nomainītu radiatorus?
- Tehniskā projekta izstrāde – nepieciešams atrast sertificētu siltumapgādes inženieri, kurš, apsekojot objektu, aprēķina siltuma zudumus un izstrādā tehnisko projektu. Dvieļu žāvētājam, kuru maina pret līdzīgu un nemaina tā izvietojumu, projektu izstrādāt nevajag. Ja maina žāvētāja izmēru, pieslēguma veidu, atrašanās vietu vai to demontē, projektu vajag tāpat kā radiatoriem. Tas nozīmē, ka radiatori, dvieļu žāvētāji un siltumsistēmas caurules dzīvokļos ir daļa no kopējās mājas siltuma sistēmas, nevis katra dzīvokļa īpašnieka īpašums, tie nepieder katram atsevišķam dzīvoklim, bet gan mājai kopumā.
- Tehniskā projekta saskaņošana – projektu nepieciešams saskaņot ar SIA “Aizputes nami’’ ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzini.
- Montāžas speciālistu atrašana – pēc projekta saskaņošanas var domāt par montāžas darbiem. Jāatrod akreditēts uzņēmums vai speciālists, kurš nomainīs radiatorus.
- Radiatoru un nepieciešamo materiālu iegāde – ieteicams iegādāties tādus, kādus siltuma inženieris noteicis tehniskajā projektā.
- Radiatoru nomaiņas laika saskaņošana – jāsaskaņo diena un laiks, kurā montāžas speciālisti ieradīsies, lai nomainītu radiatorus un SIA ‘’Aizputes nami’’ darbinieki apkures stāvvadu iztukšotu, lai būtu iespējams veikt radiatoru nomaiņu.
- Apkures stāvvada uzpildīšana pēc montāžas darbiem – uzreiz pēc uzstādīšanas jāsazinās ar SIA ‘’Aizputes nami’’, lai tiktu uzpildīts apkures stāvvads un tajā būtu novērojams spiediens. Tas jādara uzreiz, lai pārliecinātos, ka radiatori ir uzstādīti korekti un nav novērojamas problēmas (netiek novērota pilēšana utt.).
Kāpēc radiatoru nomaiņu uzticēt profesionāļiem?
Speciālista piesaiste apliecina, ka netiks sabojāta kopējā mājas siltumapgādes sistēma, un Jūsu dzīvoklim tiks izvēlēts visizdevīgākais radiatora izmērs optimālam siltumam.
Speciālists aprēķinās dzīvokļa siltuma zudumu, izvēlēsies radiatora izmēru, tipu un pieslēguma shēmu. Projektā jābūt norādītiem ne tikai radiatoru tehniskajiem parametriem, bet arī jāparedz ēkā esošās siltumapgādes sistēmas izmaiņas, tajā skaitā hidrauliskā režīma izmaiņu aprēķins, siltuma atdeves aprēķins ēkas koplietošanas telpu apkurei un siltuma atdeve no stāvvadiem, kuri saglabājas dzīvoklī pēc rekonstrukcijas
Noderīga informācija:
Radiatori un dvieļu žāvētāji dzīvokļos ir daļa no kopējās mājas siltuma sistēmas, nevis katra dzīvokļa īpašnieka īpašums. Mainot radiatorus par savu naudu, dzīvokļu īpašnieks labprātīgi investē kopīpašumā. Ja īpašnieks dzīvokli pārdod, viņam nav tiesību demontēt pa savu naudu uzstādītos radiatorus. To nosaka Dzīvokļa īpašuma likuma 4. pants.
Sertificētajam speciālistam jāievēro šie noteikumi:
- Ministru kabineta noteikumiem Nr.310 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-15 “Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija””
- Ministru kabineta noteikumiem Nr.693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21”
- Ministru kabineta noteikumiem Nr.432 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 003-19 “Būvklimatoloģija””
- Ministru kabineta noteikumiem Nr.280 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 002-19 “Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika””